Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku


Termy odwołane

2019-10-17

Wyjazd na termy został odwołany w dniu 21.10.2019r.

czytaj całośćczytaj całość...


Wykład odwołany

2019-10-17

21.10 2019r. odwołano wykład

czytaj całośćczytaj całość...


MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ - SPOTKANIE Z MONIKĄ SAWICKĄ

2019-10-16

Zapraszamy na spotkanie z Moniką Sawicką, autorką bestselerowych powieści m. in.: "Kruchość porcelany", "Serwantka", "Mimo wszystko", "Demi -sec", "7 kolorów tęczy", "Kolejność uczuć" oraz "Szeptem". Spotkanie zatytułowane „Miłość niejedno ma imię” odbędzie się we wtorek, 22 października o godz. 18.00 w czytelni przy ul. Kolejowe 12.

Wstęp wolny.

Monika Sawicka
Polska pisarka, autorka szesnastu powieści, w tym dla dzieci, założycielka - wraz z Anną Brędowską - Fundacji "VADE - MECUM - chodź ze mną" im. Sandry Brędowskiej pod patronatem Wydawnictwa Magia Słów.

Piszę książki o miłości, bo światu potrzebna jest miłość. W najważniejszej dla mnie Kruchości porcelany opisane są różne odcienie miłości. Od bieli aż po czerń. Wyrządzone nam krzywdy trzeba wybaczać, nie rozpamiętywać, bo nienawiść niszczy nas, a nie tego, który krzywdzi. Kiedy upadniemy, musimy się podnieść i iść dalej. Bo życie mamy tylko jedno, tylko to, które trwa. Innego nie będzie. Nawet po największych tragediach można żyć. Żyć pięknie. (Monika Sawicka)

Dołączona galeria:

nazwawyswietlana

  Wyjazd na wykład do Wydziału Biologii UAM

  2019-10-11

  W dniu 22.10.2019r. mamy zaproszenie na godz.10.00 na wykład do Wydziału Biologii UAM. Wyjazd 8.15. wyjątkowo z ul. Szkolnej (gdyż 22.10. to wtorek i targowisko jest zajęte). W drodze powrotnej planujemy zwiedzanie lotniska na Ławicy. Koszt wyjazdu ok. 20zł . zapisy 16.10. w biurze - wpłata 10zł.


  KOMUNIKATY

  2019-10-09

  1. Biuro UTW czynne od października w środy od 14.00- 16.00

  2. Przed każdym wyjazdem zapisując się wpłacamy 10 zł

  Strona internetowa : www.gsutw.pl lub wpisujemy www.grodziskwlkp.opsinfo.pl lub http://www.grodziskwlkp.opsinfo.pl i z lewej strony na dole mamy nasze logo i w to wchodzimy.


  Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2019/2020

  2019-10-05

  Dnia 03 października 2019 w sali C.K. Rondo studenci Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, rozpoczęli nowy rok akademicki 2019/2020. Była to, tradycyjnie już, uroczystość przygotowana z dużym rozmachem. Na początku zabrzmiał Hymn Grodziska, w wykonaniu trębaczy i werblistów Grodziskiej Orkiestry Dętej. Następnie odśpiewano Gaude Amus Igitur oraz hymn GS UTW, do których słowa widoczne były na ekranie.

  Bezpośrednio po tym, uczennice z Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowały taniec zwany „Zumba”.

  W imieniu władz Stowarzyszenia wszystkich zgromadzonych powitała koleżanka Ewa Wolińska, wymieniając imiennie przybyłych gości. Byli to: Poseł na Sejm prof. dr hab. Kilion Munyama, wiceburmistrz Marcin Brudło, sekretarz Powiatu Tomasz Dolata, przewodniczący Rady Powiatu Sebastian Skrzypczak, dyrektor OPS Wiesław Kasprzak, z-ca Ewa Chróst, dyrektorzy: LO Jadwiga Łacheta, ZST Anna Matysiak, CK Rondo Waldemar Łyczykowski, prof. dr Leszek Teusz wykładowca UAM, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji kom. Kamil Sikorski, delegacje zaprzyjaźnionych uniwersytetów z Opalenicy i Stęszewa.

  czytaj całośćczytaj całość...

  Dołączona galeria:

  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

  pelna galeriaZobacz pełną galerię (21 fot.)...


   Noc Bibliotek w Grodziskiej Bibliotece Publicznej

   2019-09-26

   V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się w sobotę 5 października 2019 r. od godz. 17.00 do 22.00. Przebiegać będzie pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Tegoroczne hasło to "Znajdźmy wspólny język". Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.

   Biblioteka Publiczna przygotowała dla swych czytelników ciekawy program, w którym znajdą się zajęcia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in.: Edu3dKreacja - warsztaty druku z użyciem długopisów 3d, zajęcia z kodowania, gry zabawy i animacje literackie, oraz Bookcrossingowe Koło Fortuny. Wszystkich chcących poznać zawód bibliotekarza i specyfikę jego pracy Biblioteka zaprasza na zajęcia pt. „Zostań bibliotekarzem na jedna noc”. Od godz. 17.00 do 18.00 funkcjonować będzie „Pogotowie językowe” dla obywateli Ukrainy w ramach projektu „Łączy nas Biblioteka”. Miłośników podróży zapraszamy na fascynującą opowieść Marcina Brudło o dalekiej północy. Spotkanie pt. „Arktyczna choroba – opowieść o Spitsbergenie” rozpocznie się o godz. 20.00

   Liczymy na to, że po poznaniu biblioteki tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy będą wracać do nas w dzień i w kolejne dni.

   Szczegóły na plakatach

   Dołączona galeria:

   nazwawyswietlananazwawyswietlana

    Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020

    2019-09-21

    Serdecznie zapraszamy na Inaugurację Roku Akademickiego 2019/2020

    3 października godz. 16.00 CK Rondo.


    Przed inauguracją proszę dokonać formalności finansowych.

    Biuro czynne w środy od 14.00 – 16.00 i w piątki od 10.00 – 14.00


    Biblioteka zaprasza na kolejne ciekawe spotkania

    2019-09-21

    1. GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA zaprasza:

    głodnych przeżyć i wiecznie młodych (bez względu na metrykę) na niezwykłe spotkanie przygodowo-podróżnicze

    z MARCINEM KOZIOŁEM

    pt. "11 przeżyć w 11 miejscach w godzinę i 11 minut"


    23 września 2019 r. godz. 18.00
    czytelnia biblioteki ul. Kolejowa 12

    2. GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA zaprasza:

    na spotkanie z cyklu "Życie z pasją ..."
    oraz wernisaż wystawy fotografii

    pt. "Odnaleźć się w swoim żywiole"

    O swojej życiowej pasji opowie

    JĘDRZEJ KRZYŻOSTANIAK

    27 września 2019 r. godz. 18.00
    czytelnia biblioteki ul. Kolejowa 12

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlananazwawyswietlana

     Zakończenie roku akademickiego 2018/2019

     2019-06-16

     Zakończenie roku akademickiego 2018/2019 GS UTW w Grodzisku Wlkp.

     W dniu 12 czerwca 2019, w sali CK RONDO miało miejsce zakończenie roku akademickiego studentów GS UTW w Grodzisku Wlkp. Tym samym jedenasty rok działania UTW przechodzi do historii. Ukwieconą salę wypełniło spore grono studentów wraz zaproszonymi gośćmi. Tradycyjnie już hejnaliści Grodziskiej Orkiestry Dętej wykonali hymn Grodziska Wielkopolskiego, a następnie został odśpiewany hymn GS UTW. Prowadząca spotkanie – koleżanka Ewa Wolińska powitała wstępnie wszystkich zgromadzonych, przesuwając na pierwszy punkt programu, ze względu na upalny dzień, występ Młodzieżowego Zespołu Tanecznego „Cybinka”. Młodzież dała bardzo udany pokaz tańców regionalnych, za co otrzymała zasłużone brawa. Po tym występie koleżanka Wolińska powitała imiennie przybyłych gości, a byli nimi: Burmistrz Grodziska Piotr Hojan, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron, Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, Przedstawiciel KP Policji Naczelnik Wydziału Prewencji Tomasz Gajewski ,Dyrektor ZST Anna Matysiak oraz delegacje UTW z Opalenicy i Stęszewa. Zaproszenie otrzymała też pani Lucyna Gałkowska – sponsor naszego stowarzyszenia z Grodziskiej Olejarni.

     Po powitaniu gości i studenckiej braci głos zabrała prezes GS UTW koleżanka Agnieszka Stopa, która przedstawiła najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu mijającego roku akademickiego. A było czym się pochwalić; ciekawe wykłady, spotkania, udane wycieczki i imprezy. Burmistrz Grodziska Piotr Hojan bardzo życzliwie i serdecznie odniósł się do naszych osiągnięć, życząc dalszych sukcesów. Po nim głos zabrał Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, również wyrażając uznanie dla młodych duchem studentów. Panowie wręczyli koleżance prezes bukiety pięknych kwiatów. Naręcza kwiatów wraz z serdecznymi życzeniami i gratulacjami przekazały też delegacje z zaprzyjaźnionych UTW z Opalenicy i Stęszewa.Następnym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Leszka Teusz

     z naszej patronackiej uczelni – UAM Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematem wykładu była „Agresja przejawiająca się w języku” „Agresja słowna”

     Wykładowca uzmysłowił słuchaczom, jak często spotykamy się z agresją w codziennym życiu i jak niszczy ona stosunki międzyludzkie. Agresja może przybierać różne formy. Milczenie też może być agresją, jeśli upokarza ona odbiorcę takiego zachowania.

     Bezpośrednio po wykładzie wszyscy obecni zostali zaproszeni do sąsiedniej sali, w której podano smaczny obiad, przygotowany przez Stołówki Gminne.

     Zanotowała: Aleksandra Chwalisz

     Dołączona galeria:

     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

     pelna galeriaZobacz pełną galerię (48 fot.)...


      Spotkanie z Burmistrzem Grodziska Wlkp.

      2019-06-09

      W dniu 5 czerwca 2019r. odbyło się spotkanie burmistrza miasta i Gminy Grodzisk Wlkp. p. Piotra Hojana ze słuchaczami UTW. Tematem wykładu były plany inwestycyjne Gminy Grodzisk Wlkp.na 2019r.

      Burmistrz poinformował zebranych, że przed zatwierdzeniem budżetu musi być opracowany projekt uchwały.Zwrócił uwagę, że przyjętego budżetu nie można przekroczyć gdyż grożą za to konsekwencje finansowe.
      Prowadzący spotkanie p. Piotr Hojan w oparciu o materiał wizualny omówił szczegółowo zamierzenia inwestycyjne na rok bieżący w mieście i gminie Grodzisk Wlkp. Wskazał na ogromne potrzebna naszym terenie zwłaszcza te, które wymagają wielkich nakładów. ( modernizacja budynku po byłym dworcu PKP, oświata, kanalizacja sanitarna) Przedstawił także zamierzenia na rok przyszły.

      Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali p. Burmistrza Piotra Hojana i zadali kilka pytań dotyczących spraw , którymi byli szczególnie zainteresowani.Pani Agnieszka Stopa prezes UTW podziękowała p. burmistrzowi za ciekawy wykład w imieniu słuchaczy, którzy pożegnali prowadzącego oklaskami.

      Notatkę sporządziła : Jadwiga Cicha

      Dołączona galeria:

      nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

      pelna galeriaZobacz pełną galerię (43 fot.)...


       Wizyta na Wydziale Biologii UAM

       2019-06-05

       4 czerwca 2019r. odwiedziliśmy zaprzyjaźniony Wydział Biologii UAM. Wysłuchaliśmy wykładu prof. Joanny Ziomek na temat ochrony przyrody, a konkretnie chomików europejskich. Zwierzęta te są znacznie większe od popularnych, zwłaszcza wśród dzieci chomików syryjskich często hodowanych w domowych terrariach. Chomiki Europejskie mierzą 20-30 cm i ważą 850g. Mają czarny brzuch, białe plamy na policzkach i bokach ciała, białe łapki i brązowo rudy grzbiet. Charakterystyczne dla nich są duże torby policzkowe, w których transportują zapasy pożywienia. Odżywiają się bulwami, owocami i nasionami różnych roślin, nie gardzą również drobnymi zwierzętami , zwłaszcza owadami.

       Występują w naturze od Alzacji po Jenisej w Azji. W Polsce żyją od Dolnego Śląska po Zamojszczyznę. Żyją w naturze do 4 lat, poza okresem rozrodu są samotnikami. Każdy osobnik ma własną norę z kilkoma komorami i co najmniej dwoma wyjściami. W Polsce chomiki rodzą młode (6-10 w miocie) raz rzadziej 2x w roku. Chomiki nie tworzą stałych związków, samice nie zajmują się młodymi. W Polsce miasto Jaworzno we współpracy między innymi UAM WDROŻYŁO WIELOLETNI PROGRAM CZYNNEJ OCHRONY CHOMIKA EUROPEJSKIEGO. Tworzy się użytki ekologiczne z gospodarką rolną do potrzeb chomika, zasila się populację poprzez wypuszczanie chomików z innych miejsc lub hodowli. Po zakończeniu wykładu mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych zdjęć chomików i ich środowiska autorstwa Pana Łukasza Koby. Potem obejrzeliśmy pracownię skanerów skanujących obiekty przestrzenne jako przygotowanie do wydruku obiektu w drukarce 3D

       Następnie jeszcze pracownię antropologii, gdzie bada się rozwój kośćca człowieka na przestrzeni wieków. Widziałyśmy różnice między kośćmi dzieci i dorosłych, kobiet i mężczyzn oraz niektóre patologie np. zagojona rana czaszki zadana mieczem, zrośnięte złamanie kości udowej bez nastawiania, kości karła.

       Notatkę sporządziła: Maria Schneider – Maciejewska


       Nordic Walking łączy narody

       2019-05-11

       Ogólnopolski Nordic Walking w Opalenicy

       11 maja 2019 roku w Porażynie po raz czwarty a trzeci (samodzielnie) wzięliśmy udział w VII Marszu Nordic Walking Studentów UTW 2019 zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Akademia Złotego Wieku” UTW z Wejherowa, Polską Fundacje Nordic Walking i Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

       Na starcie stanęło ponad 60 słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Towarzyszyły nam zaproszeni słuchacze z: UTW z Grodziska Wielkopolskiego z panią Agnieszką Stopą, UTW z Miedzichowa z prodziekan Lidią Tomaszewską, UTW ze Stęszewa z panią Danutą Niedźwiecką.

       Celem tej akcji jest połączenie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce i w innych krajach europejskich w jednym dniu o oznaczonej godzinie.

       Towarzyszyła nam wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty, a nade wszystko ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody.

       Po dotarciu do mety czekała na nas kawa lub herbata i ciasto rabarbarowe.

       Piekliśmy kiełbaski przy ognisku i bawiliśmy się przy muzyce do późnych godzin popołudniowych.

       Dziękujemy kol. Ewie Czarnuszce za podjęcie przygotowania tego przedsięwzięcia,

       Przy takich wydarzeniach nie ważna jest sprawność fizyczna. Liczy się radość bycia razem i uśmiech na twarzy.


       Zmiany skórne u osób po 60 roku życia – lekarz onkolog Robert Jagaciak

       2019-05-09

       W dniu 9.05.2019r. studenci UTW spotkanie z p. Robertem Jagaciakiem specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.

       Tematem wykładu były nowotwory. Szczególną uwagę lekarz poświęcił nowotworom skóry.

       Mogą one występować jako zmiany łagodne, ale także złośliwe. W zależności od tego stosuje się różne sposoby ich usuwania. Pierwsze z nich można usuwać laserem, natomiast złośliwe wymagają działania bardziej radykalnego przy użyciu skomplikowanych , specjalistycznych urządzeń.

       Jednym z nowotworów podstawo komórkowych jest czerniak ,który najczęściej występuje na odkrytym ciele i w stanie zaawansowanym jest bardzo kłopotliwy. Może też występować w gałce ocznej. Lekarz p. Robert Jagaciak zwracał uwagę na okulary słoneczne, które zapobiegają takiej chorobie , ale muszą być dobrej jakości.

       Czerniaka powoduje wiele czynników, ale najczęściej przyczynia się poparzenie słoneczne. Narażeni są ludzie o bardzo jasnej karnacji, włosów blond i błękitnych oczach. Często spotyka się także u ludzi posiadających b. dużo znamion oraz chorujących na wątrobę. Nie zawsze przyczyną są geny. Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe opracowało proste oznaczenie dla chorobowych zmian ( głównie czerniak)

       czytaj całośćczytaj całość...


       Spotkanie organizacyjne przy wiatraku

       2019-05-08

       Postanowiliśmy spotkać 8 maja br.się na świeżym powietrzu i omówić sprawy organizacyjne. Spotkanie z naturą przy wiatraku , coś innego.Mimo wiatru przybyliśmy na spotkanie rowerami, nordic walking, samochodem i pieszo. Koleżanka Bożenka zorganizowała gry i zabawy na świeżym powietrzu. Nawet tańczyliśmy belgijkę dołączając się do półmaratonu w tańczeniu. Było bardzo sympatycznie, tak inaczej.


       VI Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego rozstrzygnięty

       2019-04-30

       27 kwietnia br. w Centrum Kultury i Sportu w Zdroju odbył się VI Turniej Strzelecki dla UTW w Wielkopolsce o puchar Burmistrza Wielkopolskiego. Celem turnieju jest integracja członków z Wielkopolski, popularyzacja strzelectwa i przyjemne spędzenie czasu podczas wspólnej zabawy. Na turniej zarejestrowało się 9 drużyn: z Leszna, Gniezna, Opalenicy, Malborka, Wejherowa, Stęszewa i 3 drużyny z UTW Grodzisk. Przybyłych gości na turniej powitał Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron i prezes Stowarzyszenia GSUTW Agnieszka Stopa. Następnie drużyny losowały kolejność startu strzelania. Zapoznano uczestników z regulaminem zawodów. Po spożytym posiłku drużyny przystępowały do zawodów. Pozostałych uczestników turnieju zabawiał DJ na świeżym powietrzu wśród budzącej się przyrody do życia. Mile upływał czas , a zaproszeni goście nawiązywali serdeczne rozmowy.

       czytaj całośćczytaj całość...

       Dołączona galeria:

       nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

       pelna galeriaZobacz pełną galerię (30 fot.)...


        Dlaczego przedwcześnie umieramy? – lek. internista Marcin ŚRON

        2019-04-25

        25 kwietnia 2019r. gościliśmy w naszym UTW lekarza internistę koordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w Wolsztynie Marcina Śrona, który przedstawił nam przyczyny przedwczesnej śmierci.

        Każdy z nas powinien przeżyć w zdrowiu nie mniej niż 75 lat – mówi prof. Bogdan Wojtyniak, badacz trendów epidemiologicznych z NIZP-PZH.

        W Polsce bardzo wielu ludzi umiera zdecydowanie za wcześnie. Bardzo często z powodu złego stylu życia, który skutkuje różnymi, niejednokrotnie śmiertelnymi chorobami. Genetyka ma znaczenie , ale w odpowiednim wieku, nie na wszystko mamy wpływ.

        Kobiety przed 75. r. ż. najczęściej umierają na nowotwory złośliwe przede wszystkim zaś raki: piersi, na drugim zaś miejscu plasują się choroby układu krążenia. U mężczyzn za przedwczesną śmierć odpowiadają przede wszystkim choroby układu krążenia, a na drugim miejscu: nowotwory złośliwe, przede wszystkim – nowotwory układu oddechowego.

        Najistotniejsze w zachowaniu zdrowia są w tym wypadku: niepalenie, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna (uprawianie grupowego sportu czasami jest niebezpieczne, dotyczy to także młodych ) oraz regularne badania kontrolne.

        czytaj całośćczytaj całość...
        Zobacz także: archiwum"Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku" (archiwum)...

        przejdź do góry...

        Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim. ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 d, 62-065 Grodzisk Wielkopolski, tel. (61)44-44-460, faks: (61)44-444-61

        Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji